Čtenářská výzva 2024

Už pozoruju témata výzvy na rok 2025. A mám takovou obavu, že tvůrcům trochu dochází dech. Ale stejně to dám. To už prostě nejde jinak.

  1. Kniha, jejíž hlavní postava je milovníkem koček: Kdyby ze světa zmizely kočky. Asi ani nemá moc smysl číst. To si radši dejte jakoukoli z bárovek, kterou jsem tu měla původně, ale pak mi to už přišlo moc knih z jedné série na jednu výzvu. 😉
  2. Kniha, jejíž název (či autor) zazněl v seriálu Přátelé: Růže pro Algernon a nelituji. Neskutečná knížka.
  3. Kniha s jednoslovným názvem o minimálně 4 slabikách: Nespoutaná. (A teď poslouchám Sudetenland v mujRozhlas appce.)
  4. Dosud nepřečtená kniha z vlastní knihovny: za všechny ty nepřečtené chudinky Deník fejsbukové matky a kéž by jich letos (u)bylo aspoň třeba dvacet 😉
  5. Kniha, jejíž děj se odehrává během války: Terezínské ghetto. Už jsem psala: au, au.
  6. Kniha s citátem na začátku: Poslední věta. Lisa Genova je vážně hustá, chystám se na Levou stranu světa.
  7. Kniha poprvé vydaná v ČR/SR v posledním čtvrtletí 2023: Novinářem v Číně 2 aneb Nezešílet! Už jsem to psala, Etzler je magor, ale aspoň upřímný magor…
  8. Kniha s podtitulem: Zázračné medicínské případy: Kuriózní příběhy lékařů a pacientů. Za všechny.
  9. Kniha autora z žebříčku 50 právě nejčtenějších knih na DK: Obraz Doriana Graye. Wilde byl teda… wild 😉
  10. Kniha, která má v názvu “kdyby”: Kdyby Ogden uměl česky. Zmíněné Kdyby ze světa zmizely kočky by šlo taky.
  11. Kniha, která naráz splňuje dvě témata loňské výzvy: Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače. Moje vděčnost patří překladatelce za opět perfektní přístup.
  12. Kniha, ve které spolu postavy komunikují přes internet: The Exception to the Rule. Angličtina, ale přebohaté naplnění tématu.
  13. Kniha poprvé vydaná v roce 2024 (nová kniha): třetí Šikmý kostel, opět paráda, i když předchozí díly uchvátily víc; tady mi asi vadilo moc reálných historických postav našroubovaných do příběhu.
  14. Kniha z prostředí Vaší poslední dovolené: Egypt: V nitru pyramidy. Ještě, že byly ty jarňáky.
  15. Kniha s měkkou/brožovanou vazbou: nakonec vybírám skvělou bárovku 1918 aneb Růže a barikády. Dodnes, když jsem smutná, si pouštím Kovbojův nářek.
  16. Kniha s více než dvěma perspektivami vyprávění: Gazely. Tematické k letošní Stardance 😉
  17. Kniha, jejíž postava pracuje v knihovně: Naivní detektivka z knihovny. Krásná kraťoučká věc situovaná ve čtvrti (i v době), kam jsem chodila na gympl!
  18. Kniha od držitele Ceny Jaroslava Seiferta: Adam a Eva od Karla Šiktance. To je masterpiece! Lilo. Lilo. Bíle lilo… uááá.
  19. Kniha, která má na obálce hodiny: Ehm, ADHD Time Management. Ne že by to pomohlo 😉
  20. Kniha, ve které se někdo ztratí nebo zabloudí: Tak dlouho jsem nad ní lavírovala a přitom jsem ji měla od začátku roku před nosem. Vánoční povídky ze Šumavy jsou takových zbloudilých a ztracených duší plné. A báječné čtení, pokud jste aspoň trošičku ochotní snášet nepohodlí víc než sto let starých textů. Klostermann za to stojí.
Příspěvek byl publikován v rubrice Tak všelijak a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Čtenářská výzva 2024

    • Mně už to ani nepřijde. Cokoli pod 60 knížek ročně mi v poslední době přijde málo. Přitom byly doby, kdy jsem četla třeba 5-10.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.