Už pozoruju témata výzvy na rok 2025. A mám takovou obavu, že tvůrcům trochu dochází dech. Ale stejně to dám. To už prostě nejde jinak.
- Kniha, jejíž hlavní postava je milovníkem koček: Kdyby ze světa zmizely kočky. Asi ani nemá moc smysl číst. To si radši dejte jakoukoli z bárovek, kterou jsem tu měla původně, ale pak mi to už přišlo moc knih z jedné série na jednu výzvu. 😉
- Kniha, jejíž název (či autor) zazněl v seriálu Přátelé: Růže pro Algernon a nelituji. Neskutečná knížka.
- Kniha s jednoslovným názvem o minimálně 4 slabikách: Nespoutaná. (A teď poslouchám Sudetenland v mujRozhlas appce.)
- Dosud nepřečtená kniha z vlastní knihovny: za všechny ty nepřečtené chudinky Deník fejsbukové matky a kéž by jich letos (u)bylo aspoň třeba dvacet 😉
- Kniha, jejíž děj se odehrává během války: Terezínské ghetto. Už jsem psala: au, au.
- Kniha s citátem na začátku: Poslední věta. Lisa Genova je vážně hustá, chystám se na Levou stranu světa.
- Kniha poprvé vydaná v ČR/SR v posledním čtvrtletí 2023: Novinářem v Číně 2 aneb Nezešílet! Už jsem to psala, Etzler je magor, ale aspoň upřímný magor…
- Kniha s podtitulem: Zázračné medicínské případy: Kuriózní příběhy lékařů a pacientů. Za všechny.
- Kniha autora z žebříčku 50 právě nejčtenějších knih na DK: Obraz Doriana Graye. Wilde byl teda… wild 😉
- Kniha, která má v názvu “kdyby”: Kdyby Ogden uměl česky. Zmíněné Kdyby ze světa zmizely kočky by šlo taky.
- Kniha, která naráz splňuje dvě témata loňské výzvy: Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače. Moje vděčnost patří překladatelce za opět perfektní přístup.
- Kniha, ve které spolu postavy komunikují přes internet: The Exception to the Rule. Angličtina, ale přebohaté naplnění tématu.
- Kniha poprvé vydaná v roce 2024 (nová kniha): třetí Šikmý kostel, opět paráda, i když předchozí díly uchvátily víc; tady mi asi vadilo moc reálných historických postav našroubovaných do příběhu.
- Kniha z prostředí Vaší poslední dovolené: Egypt: V nitru pyramidy. Ještě, že byly ty jarňáky.
- Kniha s měkkou/brožovanou vazbou: nakonec vybírám skvělou bárovku 1918 aneb Růže a barikády. Dodnes, když jsem smutná, si pouštím Kovbojův nářek.
- Kniha s více než dvěma perspektivami vyprávění: Gazely. Tematické k letošní Stardance 😉
- Kniha, jejíž postava pracuje v knihovně: Naivní detektivka z knihovny. Krásná kraťoučká věc situovaná ve čtvrti (i v době), kam jsem chodila na gympl!
- Kniha od držitele Ceny Jaroslava Seiferta: Adam a Eva od Karla Šiktance. To je masterpiece! Lilo. Lilo. Bíle lilo… uááá.
- Kniha, která má na obálce hodiny: Ehm, ADHD Time Management. Ne že by to pomohlo 😉
- Kniha, ve které se někdo ztratí nebo zabloudí: Tak dlouho jsem nad ní lavírovala a přitom jsem ji měla od začátku roku před nosem. Vánoční povídky ze Šumavy jsou takových zbloudilých a ztracených duší plné. A báječné čtení, pokud jste aspoň trošičku ochotní snášet nepohodlí víc než sto let starých textů. Klostermann za to stojí.
Dobrej seznam. Já jsem četl kdysi jen to Růže pro Algernon.
Mně už to ani nepřijde. Cokoli pod 60 knížek ročně mi v poslední době přijde málo. Přitom byly doby, kdy jsem četla třeba 5-10.