Jak ji zkracujete?

To se mě zeptala doktorka dnes na očkování a já, jak jsem byla zaskočená, jsem si vzpomněla jen na Brigitku, Brigču a Briguli. Ale ve skutečnosti jsou těch odvozenin desítky.

Nejčastější

Brigitka, Briguška, Brigule (když zlobí nebo je protivná, říkáme, že Brigule vyvádí brykule)

Dvouslabičné

Briguš, Brigul, Brigča, Brigit, Brigiš

Supermazlivé

Brigušenka, Brigulenka, Brigitěnka, Brigitítko atd.

Cizojazyčné

Anglicky Bridget (Bridžet), francouzsky Brigitte (Brižit), Lvíček občas říká pseudošpanělsky Bricheta 🙂 ale jak je vidět, na výběr máme případně ještě mnohem víc variant.

V mužském rodě

Brigoušek, Brigísek, Brigulníček (občas Brigulníček Rampelníček, ehm)

Žertovné

Briguše (podle Květuše), Brigušidlo apod.

Externí

Na vánočních etiketách od tchánů bylo Bibinka a myslíme, že si tak začne sama říkat, až bude mluvit (variantně někdy říkáme Bigika). Mezi kamarády se ujalo Bridž a z nějakého důvodu většina doktorů (kyčlař, ultrazvuk…) vyslovuje Brižita.

Přezdívky

Většina z nich ze jména nevychází, ale částečně s ním souvisí beruška a berule (aspoň je často rýmujeme). Popravdě jsem tuhle otázku nedostala poprvé a vždycky jsem měla problém ji pochopit – jen co to píšu, napadají mě další a další oslovení. Na nedostatek odvozenin z Brigity si vážně stěžovat nemůžu 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Pidižvíci a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 komentářů u “Jak ji zkracujete?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.