Brigitka dva a půl roku

Panebože, to to letí! Že máme doma velkou holku, mi došlo asi nejvíc, když mě poslala postavit se na kolotoč a sama ho roztočila.

Hitem posledního měsíce je zpívání. Nejdřív začala jen procítěně protahovat slabiky, ale už se docela snaží intonovat. Zpívám si s ní děsně ráda, vede sice Twinkle twinkle, ale ve zbytku hitparády už drží většinu české písničky, od Pec nám spadla po Narodil se Kristus pán. U hromady písniček si pamatuje texty, přestože u těch anglických jde občas o šílené mondegreeny (o Majku Diamondovi už jsem psala, a třeba Itsy Bitsy Spider v jejím podání asi radši slyšet nechcete).

Mluví už hodně dobře, včetně první osoby, jen někdy se zapomene s „ceeeš“ a když řeknu „nechci“, opraví se „Ne! Jám chci jám!“. Jo, já je jám, stejně jako přetrvává spousta roztomilých patvarů jako čaposic, soušenka… Občas se dozvíme, že je něco „maminkovo“ a má alternativní skloňovací paradigma k vybraným mužským substantivum – v pátém pádě oslovuje výhradně „koso“, „žďoso“ (=pštros) nebo „banáno“ (banán personifikovaný plyšový). Na poli her převládá buď přehrávání reálných zážitků (tady máš dáreček, copak to asi je? Čajíček! atd.), předstírání, třeba že popruhy od batohu jsou dvě kytary, a nově velký hit – výroba a konzumace imaginárního jídla 🙂

Začala si hrát s Viktorkem a je to hrozně dojemný – pochopitelně musí jít o hry, kde nevadí jeho prozatím pasivní role, takže mu třeba třepe ručičkou a přeje „šecko nelejpší ksvátku“, hladí ho, pusinkuje s doprovodným komentářem. Taky začíná být trochu soucitná – když mi něco udělá, pofouká mi to, občas se i omluví a už se mi párkrát stalo, že na můj pokyn skutečně začala třeba uklízet. Neposlouchání je ovšem pořád dost časté 🙂 a začala se mi příšerně plést pod nohama, hlavně když stojím u kuchyňské linky – pořád chce buď prolézat „tunelem“ po hlavě, nebo „parkovat“ zadkem, a já zuřím, protože se nemůžu hnout, aniž bych ji přišlápla.

Jí už mnohem líp. Na nočníkovém poli žádné úspěchy (já prostě s miminem nemám čas ji tam v předpokládané časy vysazovat, jako to dělá tchyně, a sama si neřekne, ani když ji nechám bez plen). Myslím, že jí to prostě ještě nedochází, ale už mě začíná otravovat na to čekat, tak přemýšlím o nějakém motivačním systému.

A čím dál raději se mazlí…

image

Příspěvek byl publikován v rubrice Pidižvíci a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u “Brigitka dva a půl roku

    • Je to pěkný slovo, mně se už teď nechce některých z těch patvarů vzdávat 😀 S L. si na pozdrav odpovídáme výhradně „máš ses dobeř“ 😀

  1. Tak zrovna na té fotce vypadá minimálně o rok starší. Twinkle u nás jede taky úplně nejvíc, následuje abcd song a slovenský Fíha tralala. Jinak hra na jídlo mi připomněla, že u nás Čičman do svého nádobí poskládá drobky pod stolem, náhodně vybrané kousky z lednice a miniaturní kostičky Lega a velmi důsledně nás to nutí jíst (ne jenom imaginárně) Asi odplata za to, když jsme do ní soukali příkrmy..:)

    • Příkrmy z Lega jsou perfektní… tedy, pro nezúčastněného 😀 ještě, že jsem nikdy vysloveně nenaléhala! 😉 Btw s tchyní se koukali na nějaké pochybné pořady s Michalem, takže mě tu furt otravuje nějakým Bafíkem a Žížaláky, já nevím, co to je, a deptá mě to 😀

    • No… uvažuju o tom. Respektive ona říkala, že když se každou hodinu posadí na nočník, že se vyčurá… ale to já absolutně nezvládám, většinou to začne, že to nechytnu už po probuzení, pak když by byl čas podruhé, kojím… takže dokud to nezačne aspoň sama chápat a říkat si, ať už pod jakoukoli motivací, asi nemám šanci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.