Půlka Čtenářské výzvy

Zase přišel čas na pololetní rekapitulaci Čtenářské výzvy. Loni se mi to osvědčilo, tak třeba mi i letos poradíte v některých bodech, u nichž se nemůžu hnout z místa 😉

1.) Kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu: Děvčátko, rozdělej ohníček (jeden z dosavadních vrcholů mého knižního roku!)
2.) Kniha, která má lichý počet stran: tam to bylo celkem jednoduché a existenci podobného bodu ani moc nechápu (kdyby šlo aspoň o lichý počet kapitol, nebo tak něco…) – v mém případě to byla hned první letošní knížka, Kde spí lufťáci.
3.) Kniha, ve které hraje důležitou roli hudební nástroj: první velký oříšek. Přečetla jsem si Pianistu, jen abych zjistila, že se tam klavír prakticky nevyskytuje 😀 poradíte něco?
4.) Cestopis: do toho se mi neeechceee… mám nějaký iracionální odpor k „Ládíkovi“ Ziburovi, tak asi podniknu nějaké retro s Hanzelkou a Zikmundem.
5.) Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou: buď ošulím nějakým re-readingem Harryho Pottera, případně to jistí Tatér z Osvětimi, na kterého mám ale taky rozporuplné ohlasy a moc se mi do něj nechce. Ve čtečce jsem ale objevila kdysi v nějaké ereadingové žolíkové akci získaného Augustina Zimmermanna a to má hodně dobré recenze.
6.) Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc: váhám mezi Stalo se prvního září, Srpnovým světlem a Srpnem s bejbinkou. Škoda, že už jsem přečetla Prosinec už je takovej!
7.) Kniha, která vás zaujala svou obálkou: tohle je hodně těžké, protože se podle obálek prostě nerozhoduju – v 99 % o knížce čtu nebo slyším od někoho důvěryhodného (to může být kamarád, knižní skupina na fb nebo i instagram vydavatelství, ale primárně mě zajímá název, námět, případně autor). Něco ale vyberu, možná se tomu blíží obálka Strážců světla, které jsem si ve Velkém knižním čtvrtku vybrala docela hodně naslepo a obálka možná malinko přispěla. Já se fakt neumím rozhodovat podle obálek, no! Když navíc nakupuju v drtivé většině ebooky. Možná půjdu do Levných knih a naslepo tam vyberu něco, co mi padne do oka 😀 S tímhle mi těžko pomůžete, tak se ani neptám.
8.) Kniha od asijského autora: velký FUU! Murakamiho už číst nehodlám, možná Já jsem Málala (Pákistán je taky Asie, no ne?), Problém tří těles mi přijde jako moc velká kláda, ale klidně mě někdo vyveďte z omylu. Zatím to vypadá na knižní předlohu Milionáře z chatrče.
9.) Kniha, která má na Databázi knih v době čtení méně než 10 komentářů: Za oponou války mělo tou dobou osm.
10.) Kniha od současné české autorky: Dědina od Petry Dvořákové (zajímavý styl psaní, ale vadily mi dějové linie utnuté prostě „jen tak“)
11.) Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě: asi Vila na Sadové, chtěla jsem si přečíst Knihu Ester, ale do knihovny se mi kvůli tomu nechce
12.) Kniha, která má v názvu slovo kniha: eeeehm, Třetí stříbrná kniha snů, tahle YA na mě čeká už asi dva roky, tak ji aspoň konečně „využiju“ 😀
13.) Kniha autora jehož jméno i příjmení začíná na stejné písmeno: Nultá hodina od Lotty Lundberg a tedy spíš zklamání…
14.) Kniha o vašem oblíbeném místě, zemi: sama jsem zvědavá! Chtěla bych si půjčit od tchyně Irskou krásku, kterou jsem jí darovala, ale třeba narazím ještě na něco jiného. Přijímám tipy na knížky o severních Čechách, Šumavě, Beskydech, Kolínsku, Irsku, Kanadě a Skandinávii 😀
15.) Kniha od autora, který napsal více než 20 knih: O psaní od Stephena Kinga
16.) Kniha s oxymórem v názvu: další bolavé místo. Napadají mě asi jen Velké maličkosti od Jodie Picault, ale pořád si nejsem jistá, jestli to chci číst (a hlavně kupovat, při svém převisu knížek).
17.) Kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení: Oranžová je nová černá, to bylo hodně zajímavé čtení, kdy se člověk fakt zamyslí nad následky svých činů, ale i nad fungováním společnosti obecně.
18.) Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu: poslední, kde tápu. Výběr by neměl být tak těžký, protože přece jenom těch vítězů je „jen“ 53, ale nic mě vyloženě neoslovilo a do ničeho se mi nechce. Nemáte mezi nimi favorita? (Platí jen ty žluté, ne nominovaní.)
19.) Kniha poprvé vydaná v roce 2019 (nová kniha): chystám se na Tiché roky
20.) Kniha s černobílou obálkou: už dlouho mi v knihovně stojí Snídaně šampionů s černobílou obálkou, tak asi je čas pokořit zase jednu klasiku!

Příspěvek byl publikován v rubrice Tak všelijak a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u “Půlka Čtenářské výzvy

 1. 14.Mam doma skvastnou knizku na pozadi irske psychiatricke lecebny! Bohuzel tam ted nejsem a o horku a snizenych kognitivnich schopnostech uz jsem psala v minulem komentu – fakt si nevzpomenu:)

 2. Haha, prej nechce se do knihovny. 🙂 Na databazi knih jsou mraky e-knih z Městské knihovny, skoro mě to zachránilo (žiju v zahraničí a do české knihovny by se mi strašně chtělo!), přečetla jsem z toho třeba Největší z Pierotů a zařadila ho do kategorie autor, co napsal víc než 20 knih.
  Dočetla jsem třeba dlouho rozečteného Dalglieshe od P.D.James (Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou).
  Když mě nic nenapadá, tak se inspiruju v diskuzi nebo žebříčku, jestli tam není třeba něco, co jsem si chtěla přečíst (a v těch e-knihách:-). K asijskému autorovi tam je třeba kniha Vegetariánka (ta se dá koupit elektronicky), na tu si brousím zuby… A Ziburu mám a taky se mi ho číst nechce. 😀
  Přeju šťastnou ruku pří výběru zajímavých knih.

  • Já prostě nejsem moc knihovní člověk 🙂 a do těch diskusí jsem se koukala, často i inspirovala (třeba právě tou knihou o Ostravě), ale někde jsem si prostě nevybrala, na Vegetariánku zrovna chuť z nějakého důvodu nemám. Eknihy z Městské knihovny jsou skvělé, to je pravda, jen se v nich dost mizerně vyhledává 🙂 díky za přání!

 3. 18. Z vítězů Man Bookerovy ceny doporučuju Margaret Atwood – Blind Assassin (česky vyšlo jako Slepý vrah). Četla jsem ještě Bílého tygra od Aravinda Adigy, ale ten mě tolik nezaujal.

 4. 18. Z vítězů Man Bookerovy ceny jsem četla Amsterdam od McEwana a ač ho mám jako autora obecně ráda, tohle si vůbec nevybavuju. Pak už jsem četla jen Vernon Bůh Little od DBC Pierra a to se mi líbilo.
  Mimochem jsem koukala, že leckdo na databázi do téhle kategorie dává i ty nominované. Nejspíš si taky nevybrali.
  8. Asijské autory taky moc nečtu, ale přemýšlela jsem, jestli tam lze zařadit i autory asijského původu, i když s jinou národností – z poslední doby se mi dost líbily knížky od Celeste Ng – Vše, co jsme si nikdy neřekli a Ohníčky všude kolem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.