Rychle, dobře a levně

Nebo jako v tom vtipu se socialistickým zdravotnictvím: nemůže být zároveň odborné, dostupné a bezplatné.

Loni na jaře se mi paradoxně úzkosti razantně zlepšily. Byla to sice nová a dost strašidelná situace, ale po počátečním šoku bylo vlastně všechno v pohodě. Roušky, ruce, rozestupy jsme praktikovali, byli jsme doma, užili jsme se a online výuka se taky zaběhla.

Loni na jaře jsem neměla skoro žádné zakázky. Dílem kvůli covidu, dílem odpadaly už předtím, mezi prosincem a únorem 19/20. Když jsem se chystala napřít síly do hledání nových, přišel březen a pochopení, že žádné nové zakázky na trhu jednak nebudou, jednak já na ně nebudu mít čas.

Jaro bylo odepsané. V létě byly prázdniny a musela jsem se starat o děti. Na podzim jsem začala shánět, ale sotva jsem se rozkoukala, přišla druhá vlna. Začátkem roku se začaly objevovat nabídky. Já jsem na ně začala odpovídat. („První a druhé třídy už nikdy nezavřeme.“) A než jsem se nadála, zahučela jsem do třetího uzavření škol s hromadou práce. Úzkosti, že něco nestihnu, mě pronásledují celé dny (hlavně když jsou tenhle týden prázdniny – už jenom dva a půl dne, jupí! – a navíc začala „distanční výuka“ ve školce).

Takže zjišťuju, že o lockdownu nejde všechno. Ono teda nikdy, ale o lockdownu zvlášť. Buď budu pracovat a děti budou zároveň čučet na obrazovky a dělat z bytu kůlničku na dříví (nikdy nepochopím, jak to zvládnou najednou – a obvykle ještě s dvaceti požadavky za minutu). Nebo se budu snažit udržet domácnost mimo dosah krys a švábů, prát a vařit a chodit s dětmi ven… a práci budu dohánět po ránech, po večerech nebo v nějaké jiné časové dimenzi. A to mám pořád míň práce než standardní fulltime. Každý pár, který dává doma s dětmi dva plné úvazky, obdivuju… anebo se rovnou zeptám, kde kupujete ty drogy?

Příspěvek byl publikován v rubrice Tak všelijak a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u “Rychle, dobře a levně

  1. Instant Nescafé a když mám rozepsanej ebook nebo něco jinýho většího, tak si chodím pro kofeinový luxus do Miners;) Já v podstatě neustále osciluju mezi nuznými měsíci, kdy nemám nic a žněmi, kdy se zas ozvou všichni najednou, takže si to psaní vůbec neužiju. Mně teď ta online výuka celkem vytrhla trn z paty, protože narozdíl od minulého března jde skoro o standardní počet hodin. Trochu horší je to se soustředěním, když jsme se Žmurem u jednoho stolu.

    • No, víš, jak to mám s kofeinem 🙁 to je teď mírně nepraktický.

      ALE, předposlední den prázdnin!!! A pak už snad bude prokristapána aspoň ta online výuka.

      • Vim, vim. A respekt, ja bych bez kafe napsala tak max perex a pak usnula hlavou v klavesnici, spoustejic tak nahodne generovanou radu pismen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.