Výzva za půlkou

Čas na tradiční půlroční rekapitulaci. Letos mám náskok, tak snad půjde i zbytek.

 1. Kniha, jejíž hlavní postava je milovníkem koček: rozečtená Dalajlámova kočka.
 2. Kniha, jejíž název (či autor) zazněl v seriálu Přátelé: tam se mi do ničeho nechce. Možná Osvícení, Sto roků samoty nebo Růže pro Algernon. Prý by šly i Květy zla nebo Idiot. Pitomá kategorie.
 3. Kniha s jednoslovným názvem o minimálně 4 slabikách: Nespoutaná. V záloze jsem měla ještě Sudetenland a Životice.
 4. Dosud nepřečtená kniha z vlastní knihovny: tak s tím jsem neměla vůbec žádnou práci. 😀 Deník fejsbukové matky třeba, z těch všech.
 5. Kniha, jejíž děj se odehrává během války: Terezínské ghetto. Jak mám ráda historické bárovky od Veroniky Válkové, tahle byla nadmíru drásavá.
 6. Kniha s citátem na začátku: Poslední věta.
 7. Kniha poprvé vydaná v ČR/SR v posledním čtvrtletí 2023: Novinářem v Číně 2 aneb Nezešílet!
 8. Kniha s podtitulem: Zázračné medicínské případy: Kuriózní příběhy lékařů a pacientů. Našla bych jich ale i víc.
 9. Kniha autora z žebříčku 50 právě nejčtenějších knih na DK: Obraz Doriana Graye.
 10. Kniha, která má v názvu “kdyby”: Kdyby Ogden uměl česky. Taky dost divná kategorie, tak jsem to vyřešila touhle krátkou sbírkou dostupnou zadarmo na mlp.cz.
 11. Kniha, která naráz splňuje dvě témata loňské výzvy: Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače. Velmi pečlivě odzdrojovaná, ale zároveň zajímavě napsaná věc.
 12. Kniha, ve které spolu postavy komunikují přes internet: The Exception to the Rule. Snad nevadí anglič, je málo knih, co by vyhovovaly víc – prakticky výhradně internetová komunikace hlavních postav.
 13. Kniha poprvé vydaná v roce 2024 (nová kniha): teprve se chystám na třetí Šikmý kostel.
 14. Kniha z prostředí Vaší poslední dovolené: Egypt: V nitru pyramidy. Zase audiokniha, zase Válková a zaplaťpámbu za jarňáky, díky kterým jsem měla výběr velmi zjednodušený.
 15. Kniha s měkkou/brožovanou vazbou: taky jsem sem mohla vecpat nějakou bárovku, mám je i tištěné, ale už stačilo 😉 výborné Vánoční povídky ze Šumavy.
 16. Kniha s více než dvěma perspektivami vyprávění: …aaa tady mi došel dech 😉 posledních pět kategorií nemám a nevím. Ale ono se to setřepe. Ještě skoro celých šest měsíců.
 17. Kniha, jejíž postava pracuje v knihovně.
 18. Kniha od držitele Ceny Jaroslava Seiferta.
 19. Kniha, která má na obálce hodiny.
 20. Kniha, ve které se někdo ztratí nebo zabloudí.
Příspěvek byl publikován v rubrice Tak všelijak a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Výzva za půlkou

 1. 16 – Tetička Julie a zneuznanlý génius – Mario Vargas Llosa – Jedno je z pohledu spisovatele, co se snaží o literaturu a druhý jsou díla sepisovatele škváru pro rozhlas.

  17 Když se to vezme doslova, tak ve Žhářce od Stephana Kinga se hrdinka staví na něco zeptat v knihovně a někdo jí tam odpovídá. Asi mysleli hlavní postavu, ale podle toho, jak je to napsané i postava, co je v knize na dvou řádkách by měla stačit.

  Další je Jméno Růže od Umberta Eca. Tam je knihovna jedním z hlavních míst děje a témat zápletky.

  18 https://cs.wikipedia.org/wiki/Cena_Jaroslava_Seiferta
  několikrát byla cena dána i za celoživotní dílo

  19 Agatha Christie – Hodiny (jinak Google vyhazuje další)

  20 Jeníček a Mařenka – Ztracené děti lezou na strom, jestli neuvidí někde v dálce světélko. Drsný horor. Je to velmi krátký román.

  Jinak klobouk dolů. Je to hodně knížek a asi spousta času.

  • Jo, o seznamu laureátů 18 vím, to si něco najdu. Básnické sbírky jsou navíc za a) obvykle legálně ke stažení na webu mlp.cz, za b) netrvá to neúměrně dlouho 🙂 za 17 mám v rezervě https://www.knihydobrovsky.cz/e-kniha/knihovna-na-pate-avenue-582529252 a za 19 taky několik, akorát to jsou e-knihy, tak mám furt takovou zábranu to počítat, když vlastně nemají obálku 😉 20 tedy nevím, jaké případně zvolit zpracování… 😀 jinak díky za tipy.

   Už jsem to psala minule: jiné výzvy mi většinou nejdou, ale tohle mě baví už devátým rokem. Ročně přečtu vyšší desítky (cca 60-90) knížek, takže to tam vecpu. Respektive některá kritéria napasuju na knížky, které jsem stejně chtěla číst, a jiná mi zas přivedou do cesty knížky, ke kterým bych se jinak nedostala. Je to fajn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.