Borůvkové bagely

Když jsem byla v září v Kalifornii, opatřovala jsem si snídaně v hypermarketu Lucky přes ulici, protože to bylo značně výhodnější než chodit každé ráno na ty hotelové (cca za 15 dolarů, zatímco v krámě jsem něco k snědku pořídila podle stupně rozmařilosti a rozežranosti za 3-5). Snažila jsem se repertoár střídat, ale co vymyslíte za snídani vhodnou ke konzumaci v hotelovém pokoji bez kuchyňky: kus sladkého pečiva, jogurtové mléko a nějaké ovoce. Příchuť jogurtu a ovoce jsem si vybírala pokaždé jiné, ale v oddělení pečiva mi skoro vždycky skončil v papírovém pytlíku borůvkový bagel. Výborná chuť, ne moc sladká a přitom ladící s jogurtovým mlékem – a navíc výborně zasytil. Co nepoznáte, po tom se vám nestýská, ale mně moje bagelové snídaně po návratu chyběly moc. Ne, že by v Irsku nebyly bagely; je jich tu spousta – normální, makové, sezamové, dokonce rozinkové se skořicí… ale borůvkový zřejmě není exportní artikl. Tak jsem se (po mírném mužově vyhecování) odhodlala udělat si je doma.

S těstem mi pomohla domácí pekárna, kde se těsto nenechává vykynout na celý program Těsto, ale jenom přes první hnětení, tj. asi 20-30 minut. Pokud nemáte pekárnu, odhaduju, že je to práce pro robota – ručně bych to dvacet minut kvedlat nechtěla.

Suroviny:

  • 300 ml vlažné vody
  • 700 ml hladké mouky (chlebové, pokud máte)
  • 3,5 lžíce hnědého cukru
  • lžička soli
  • 3,5 lžičky sušeného droždí

Po prohnětení vyndáme těsto na pomoučené prkýnko, rozdělíme na 8 částí a vytvarujeme osm bagelů. Teď ta borůvková část. Recepty na netu se vesměs shodují, že dělat je z čerstvých borůvek není úplně vhodné, protože se bobule rozmáčí v těstě, změní jeho konzistenci atd. atd. Ideální je pořídit si na to mrazem sušené (lyofilizované) borůvky, v ČR jsem našla buď jako součást na objednávku míchaných müsli směsí, nebo třeba tady. V Tescu v Sandymountu ovšem neměli ani lyofilizované, ani normální proslazované sušené, takže jsme vzali vaničku čerstvých borůvek z Polska. Byly to obrovské koule, takže se nám jich do jednoho bagelu vešlo tak 5-6 a snažili jsme se je v těstě trochu rozmačkat, ale  ne vždycky to šlo.

Mezitím, co tvarujete bagely, si rozehřejete velký hrnec s vodou s přídavkem jedné lžíce cukru. Prstencový tvar bagelu se dá vytvořit dvěma způsoby – buď v těstové placce uděláte prstem díru, tu pak zvětšujete a tvarujete do obla, nebo si z těsta vyválíte váleček a spojíte konce. Druhý způsob je míň pracný, ale ten šev je pak na bagelu vidět 😉 Hotové bagely necháte vykynout – měly by zdvojnásobit objem, což se mi docela špatně posuzovalo, ale mělo by stačit cca 20 minut a lze to otestovat připravenou kuličkou z bagelového těsta, kterou hodíte do připraveného hrnce s vroucí vodou a pokud hned vyplave na povrch, můžete „zavařovat“.

Bagely se totiž předvařují ve vodě, a pokud je děláte s borůvkami, konzistence i vůně neodmyslitelně připomíná borůvkové knedlíky. Mezitím si můžete zapnout troubu a vyhřát ji na 200 °C. Postup ovařování je následující:

  • vložte do hrnce s bublající vodou 2-3 bagely podle velikosti hrnce
  • vařte 1,5 minuty, pak kroužky děrovanou lžící (já měla normální teflonovou obracečku) otočte a vařte 1,5 minuty i z druhé strany
  • děrovanou lžící vyndejte bagely na mřížku okapat (použila jsem mřížku z trouby položenou přes dřez)

Poslední várku nechte zhruba minutu oschnout, pomašlujte bagely vajíčkem rozšlehaným se lžící vody a na pomoučeném plechu dejte do vyhřáté trouby péct cca 15-20 minut, dokud nezezlátnou.

Necháme vychladnout a užíváme – buď po quantulím způsobu samotné s jogurtovým mlékem, nebo rozkrojené se sýrem Philadelphia (vyzkoušeli jsme čokoládovou a nebylo to špatné).

Původní recept: food.com

Příspěvek byl publikován v rubrice Foodblog a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.