Vychytávky a bazmeky

Máloco je tak individuální jako prožívání těhotenství a prvních poporodních měsíců – i když je to klišé, každé dítě (i každá matka) je prostě jiné. Tenhle blogpost tudíž nemá sloužit jako návod, jen jsem si chtěla pro sebe shrnout, bez čeho bych se neobešla a na co se nám doma jen práší.

Vychytávky:

 1. Kojicí polštář. Bez debaty. Bez něj bych měla dávno po zádech, a to jsem si ho původně kupovala spíš jako oporu břicha na spaní a využití s miminem plánovala jen dost mlhavě.
 2. Bílý šum. Zázračný uspávač přetaženého dítěte tak ve čtyřech případech z pěti – a nesrovnatelně míň náročný na rodičovskou osobu než nějaké uhoupávání (které na Brigit naštěstí stejně nefungovalo).
 3. Závěsný pořadač do skříně (IKEA) na miminčí oblečení. (Nemám komodu a je mi to líto, ale tenhle pořadač je – krom funkce přebalovacího pultu – snad ještě praktičtější.)
 4. Vibrační lehátko. To jsme si pořizovali docela pozdě a nejdřív jsem nad ním váhala. Mít kam odložit dítě v obýváku s kuchyňským koutem a nemuset ho kvůli každému zalití čaje nebo zamíchání oběda vláčet do postýlky v ložnici, kde přes den stejně řve, to využívám téměř neustále.
 5. Sáčky na špinavé pleny z DM. Věnovala mi je tchyně, která je omylem zaměnila za vlhčené ubrousky, a musím říct, že už dlouho jsem nenarazila na příjemnější omyl – dřív jsem si na plenky s hnědým kódem kradla sáčky v zelenině, tohle je šikovnější, pořád po ruce a navíc lehkou vůní částečně maskují obsah 🙂

Bazmeky:

 1. Odsávačka mléka. To si bohužel musí vyzkoušet každý sám, protože odsávačky jako zboží osobní potřeby se nedají po otestování vrátit 🙂 já s ruční nikdy nic neodsála, a mělo mě to napadnout, když i elektrická porodniční se zmohla vždycky maximálně na pět mililitrů – ale doufala jsem, že po rozběhnutí laktace bych mohla přece jenom trochu nadojit.
 2. Mantinely do postýlky. Neříkám, že nepřijdou k užitku, až bude B. větší a bude rotovat po postýlce, ale v den, kdy jsme je sundali a ona tak při usínání aspoň periferně viděla, že tam jsme, začala dávat svoje pětihodinovky (postupně prodlužované).
 3. Zavinovačka. Naše dítě je z rodu těch svobodomyslných, které se už v břiše snažily končetinami prošťouchat ven a po přivezení z porodnice nesnesly žádné omezení v oblasti rukou. Ze začátku jsme zkoušeli uspat zavinutím a snad s výjimkou jednoho nebo dvou případů se to setkalo s nebývalým vztekem. Po prvních pár týdnech jsme začali rychlozavinovačku používat jako spací podložku, abychom neměli úplné výčitky svědomí z vyhazování peněz 🙂
 4. Dudlík. Párkrát jsme jí ho nacpali, v jednotkách případů spočitatelných na prstech se s ním skutečně uklidnila, desetkrát častěji ji jen mnohem víc rozvzteklil. Jasně, je fajn (a nikoho nezruinuje) mít připraven jeden dudlík a zkusit, jestli si ho mrňous vezme – ale vybavení arzenálem tří a víc dudlíků předem je pro mě holá zbytečnost.
 5. Koš na pleny (IKEA). Jednak by mi u přebalováku překážel, jednak jsem zjistila, že je pro mě jednodušší dojít s plenou do koše, když si stejně po přebalování myju ruce. Používám ho aspoň uvnitř pultu jako zásobník na ty čisté…
Příspěvek byl publikován v rubrice Pidižvíci a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u “Vychytávky a bazmeky

 1. Fakt je to dost indivindi a navíc s druhym děckem zas člověk ocení úplně jiný věci 🙂 nebo těm původnim najde úplně jiný využití.. lehátko jsem tez ocenila, i když vibrační je u nás zbytečný, místo bílýho šumu máme fén 🙂 kojící polštář s prvnim dítětem spadal do bazmeků, druhý ho má v postýlce a spí v té podkově – miluje to…
  odsavačku jsem taky zavrhla, až teď jsem si půjčila aventku (ruční) a je božská, dudlík jsem taky ocenila ža teď (a považuju to trochu za svoje selhání, ale co už), zavinku máme též jako podklad v postýlce :-))

  • tak na tom bílým šumu právě oceňuju, že nemusím nikde nechávat přehřívající se a elektřinu žeroucí fén, appka je zadarmo 🙂 jinak naprosto chápu jak individualitu matek, tak dětí (a jejich kombinací), ale s tím polštářem je mi to fakt divný, já bez něj (nebo bez nějakýho náhradního polštáře) prostě nenakojím… ty je celou dobu podpíráš?

   • čudle jsem zakládala bud orto polštářem nebo jsem přeložila peřinu, nebo jsem ho nechala ležet na zádech, ale hodně jsem kojila i v sedě a dítě mi obkročmo sedělo na noze… v sedě to občas praktikuju i s malou jinak ji kojim hodně v křesle u pc, kde se dá trochu zhoupnout dozadu nebo na ruce za pochodu, když něco děláme s jáchou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.