Šicí nebo mučicí

Nedělní plán zněl: po snídani Lvíčka ostříhám, pak se pokusíme zprovoznit šicí stroj, který jsem dostala před měsícem k narozeninám, dáme si oběd a vyrazíme ven. Ostříhání proběhlo hladce, ale po rozbalení stroje nám došlo, že by asi bývalo bylo ideální dělat to s někým, kdo už někdy šil. Lvíček přišel občas s postřehem „jo, když naši šili, tak jsem viděl, že dělají tohle“. Já neměla příspěvek do diskuse, protože babička měla šicí stroj šlapací a jediný úkon, který jsem si pamatovala, bylo ruční roztáčení šlapadla, což u elektrického stroje už není na pořadu dne. Zbytek jsme luštili z ikeáckého návodu, horkotěžko jsem asi po hodině navinula a navlékla obě nitě, slavnostně zavedla látku a… zasekla nit ve stroji. Masakrózně. Udělalo se mi špatně, že jsem tu ultrasložitou mašinu nenávratně rozbila, zatímco ke stroji zasedl inženýr Lvíček a jal se ho rozmontovávat. Nakonec zaseknutou nit vyprostil a při následném zkušebním šití zase zamotal; vymotal ji i napodruhé a nakonec jsem si zkusila šít i já, ale zůstal ve mně dojem, že stejně netuším, co s tou nití bylo špatně a že na obsluhu šicího stroje je potřeba diplom z technického oboru 🙂 Ještě to bude asi velká bitva, ale stroj šije jinak krásně a touha ho ovládnout ve mně zůstává 😀

Šicí koutek

Šicí koutek

Lehké zoufalství

Lehké (a možná i těžší) zoufalství

Příspěvek byl publikován v rubrice Tak všelijak a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 komentářů u “Šicí nebo mučicí

 1. Tak vítej do klubu a ať jsou příští pokusy lepší a lepší!

  Já sice měla zkušenosti ze starého stroje po babičce, ale na tom novém je většina věcí jinak, takže jsem se stejně musela ty staré hmaty odnaučit a přeučit 🙂 Ale je fakt, že když člověku někdo ukáže aspoň ty základní věci v reálu, je to mnohem jednodušší, než studovat návod.

  Dobrá je taky kniha Burda: Šití krok za krokem – k dostání na uložto 😉

 2. Hlavně to nevzdávej! A jinak ano, je lepší to dělat s někým, kdo už někdy šil, ale určitě se to dá i zasamoukovat…
  Nitě jsou potvory, většinou jde o správné napnutí, ale určitě to vychytáš. 😉

  • no nejhorší byl ten pocit, že novej stroj a já jsem ho zasekla a rozbila 🙂 určitě budu zkoušet dál…

 3. My si s brachou na babiccine slapacim stroji hrali na morsky korab. Sit jsme moc nezkouseli. Teda bracha jo. A prosil si behem par sekund prst. Babicka vedela, proc nas ke svemu milovanemu stroji nepousti… Siti zdar! Urcite ho pokoris!!!

  • výborná historka, v tomhle směru moje premiéra dopadla ještě dobře – prsty zůstaly celé! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.