Koláč se sušeným ovocem

Tchyně nám čas od času přiveze nebo pošle křížaly. Když jsou tence sušené, většinou zmizí rychlostí blesku nejpozději do týdne, ale tentokrát byly nějaké silnější, žvýkavé a zároveň tvrdé na povrchu, a to nás neoslovilo. Uložila jsem je do spíže, a když tam ani za čtvrt roku ne a ne zplesnivět, narazila jsem v únorovém F.O.O.D.u na recept na koláč. Moc jsem mu nedůvěřovala, ale je výborný. Sušených jablek jsem dala celou půlku hmotnosti, příště bych snížila poměr tak na třetiny (křížaly/rozinky/švestky).

Suroviny:
200 g sušeného ovoce (u mě jablka, rozinky a sušené švestky)
100 ml tuzemáku (jsem žgrd, takže jsem naředila 50 ml teplou vodou :D)
300 g polohrubé mouky
1/2 prášku do perníku
skořice (nespecifikované dávkování, dala jsem cca zarovnanou lžičku)
125 g krupicového cukru
1 vejce
100 g másla
150 ml plnotučného mléka
tuk a hrubá mouka na formu

Postup:
Sušené ovoce zalijte tuzemákem a nechte aspoň 10 minut nasáknout. Vyhřejte troubu na 180 °C, mouku smíchejte s práškem do pečiva, skořicí a cukrem. Přidejte vejce, rozpuštěné máslo, mléko a zadělejte těsto. Místo doporučeného pekáčku 20×30 jsem vymazala a vysypala hlubší kulatou formu o průměru 24 cm, na funkci rostlináře to nemělo vliv. Do formy nalijte těsto, uhlaďte a a navrch rozprostřete scezené a okapané ovoce. Pečení se uvádí asi 30 minut, já musela zhruba 5-10 přidávat. Chutná k mému překvapení i Lvíčkovi! Je to vlastně takový světlý perník s ovocem, ale jde to dohromady moc prima. Chutnal by mi k tomu i svařák 🙂

image

image

image

Příspěvek byl publikován v rubrice Foodblog a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u “Koláč se sušeným ovocem

  1. Tyjo! Jednou jsem něco podobnýho se sušeným ovocem zkoušela a nebylo to nic moc – teď asi vidím, proč. Ten rum! Já do něj ostýchavě namáčela jen rozinky:)

    • No, zvládla, já těstu většinou odolávám kvůli syrovému vejci a mouce, navíc tady byl rum jen v tom nálevu na ovoce – ale jo, vylejvám ho při takových příležitostech vždycky trochu s těžkým srdcem 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.