Ukradli mi babí léto

Astronomické léto končí a podzim začíná 22. září 2017 v 22:01:07h, to je dnes! Tedy zrovna teď.

Podzim mám ráda, ne že ne. Ale skočit rovnýma nohama z léta, navíc tedy ještě nijak extra teplého, rovnou do podzimu, bez babího léta… to je trochu krušné. Asi mi bude chybět energie, protože z loňského teplého a slunného září (a vzpomínám si na podobné i před pěti lety, když jsem čekala B) jsem čerpala skoro celou zimu. Ale co se dá dělat – snad jsem něco zvládla nabrat aspoň u toho moře.

Děti chodily celý týden do školky (Viki byl doma ještě v pondělí). Strašně jsem si zvykla a když byli dnes oba doma, snažila jsem se, hrála jsem jim divadlo, četla jsem jim, ale po nějakých osmi, deseti hodinách už jsem to prostě nedávala. Desetkrát za minutu „mamííí!“ Jíst, pít, podat hračku, hrát divadlo, číst, tohleto, támhleto. Miluju je. Čím jsou starší, tím jsou skvělejší, ale ideální délka společně strávené doby v kuse je pro mě tak pět hodin, pak ztrácím trpělivost geometrickou řadou. Jako učitelka ve školce bych se v žádném případě živit nemohla. (A mám samozřejmě výčitky, protože to je můj problém – oni jsou prostě děti a chtějí mě mít co nejvíc a já bych si to měla užít, dokud to chtějí.)

Viki byl na kontrole řeči. Dostal leporelo se zvířátky a byla jsem překvapená, že ze sebe vůbec vysoukal „haf“ a „mnau“. Když jsem chtěla opravdu předvést, co umí, vytáhla jsem mobil a googlila obrázky „élo letí“ „bagl má hlínu“ „auto má kola“. (Doma sám od sebe vyluzuje už i věty typu „maminka tátou koupili lampu“ „já mám lád maminku“ nebo „tyly, pet (=čtyři, pět), deme do vody“.) Doktorka mi neřekla vlastně nic, jenom že když nezačne říkat ty sykavky (absolutně bojkotuje obě sykavkové řady a radši říká, že má oka a ruky, než aby se vůbec pokoušel!), asi bychom měli zkusit logopeda. B byla u logopedky ve školce. Tak nějak preventivně, chodí tam většina čtyřleťáků a ředitelka ji „radši zařadila, abychom nebyli zklamaní, že nejde“. Excelovala a nemusí dál chodit, což ji srdečně zklamalo. (Taky jsem jako dítě nejradši trénovala to, co mi šlo nejlíp, of kóz.) Dneska jsem zjistila, že umí počítat na prstech, jakože doopravdy sečíst 4+4, 5+2 atd. Lvíček zase zjistil, že přečte na počítači jakékoli dvojslabičné slovo (včetně srandiček jako „zadek padek“). Nikdy jsem nechápala ty rodiče, co si stěžují, že je jejich dítě nějak moc napřed, ale už začínám – do školy má jít až za dva roky, co tam pak bude dělat…?

Tak vám přeju hezký podzim, třeba ještě nějaké to babí léto (haha) a zase někdy napíšu. Dělá mi to dobře.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pidižvíci, Tak všelijak a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u “Ukradli mi babí léto

  1. Quanti, nominek: Nechte toho, já mám na příští týden naplánované samé aktivity na babí léto! Fakt s tím počítám a fakt bych byla zklamaná!:) Chudáb Bíba s logopedem… u nás by teda v tomto směru děti neutřely:) Se školou bych se nebála, po Praze je dost míst, kde nadané děti vítají všema deseti.

    • Hele neboj, my si logopedii asi vyžereme s Vikim za oba 🙂 pořád odmítá vyslovovat slova se sykavkami a místo toho pořvává „neumim!“

  2. s tou logo bych to nehrotila. Ivonka do tří let nemluvila téměř vůbec, resp. o dost hůř než Viki teď. Ještě na konci července si říkala „ný“ a podivně skloňovala… a během srpna se tak rozmluvila, že všichni jen čuměli.. Výslovnost nemá 100%, ale je jí krásně rozumnět a domluví se naprosto bez problémů. No bylo na čase, 1.9. šla do školky, že jo:oD

    • Uvědomělá! 😀 Viki se taky rozmluvil měsíc před kontrolou u pediatry, jenom ty sykavky, aspoň to zkoušet… Ale už jsme ho donutili říct, že had dělá vvvv a Jessie je „Detý“, tak se snad časem taky přestane bát. Jeho prokletí (a možná časem výhoda, ale to se holt ještě uvidí) je, že když se zabejčí, máloco s ním hne 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.