Napůl sladká cola

„A komu tím prospějete, co?“ měla jsem chuť zařvat, když mi včera v branické nádražce na prosbu, jestli mají „nějakou colu bez cukru“ donesli Royal Crown Colu Slim, která inzerovala „o 50 % méně kalorií“ a „lehčí díky přídavku stévie“.

Vrátit jsem se to neodvážila (nebyla jsem si stoprocentně jistá, jestli jsem fakt říkala „bez cukru“ nebo „dietní“), ale měla jsem vztek. Polovina kalorií je u sladké limonády pořád poměrně dost – a hlavně mi úplně uniká cílová skupina. Mám dojem, že konkrétně u coly existují dvě až tři skupiny spotřebitelů:

 1. žádná umělá sladidla, chci poctivou chuť plnou cukru! – a ti se toho kvůli přídavku stévie nedotknou
 2. chci minimum, nejlépe vůbec žádné kalorie – a ti do toho nepůjdou, pokud budou mít volbu v jakékoli jiné značce, kvůli tomu polovičnímu obsahu cukru
 3. hlavně když to chutná dobře, a pokud to bude mít míň kalorií, tím líp – to je trh, který obsadila Pepsi Max a Coca-Cola Zero, a zřejmě i prostor, kam míří i RC Cola Slim… jenomže tihle spotřebitelé už vidí od zmiňovaných značek, že to jde i úplně bez cukru a bez velkých dopadů na chuť.

Ale tak možná ze mě mluví jen dietářská uraženost 😀

Příspěvek byl publikován v rubrice Tak všelijak a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

8 komentářů u “Napůl sladká cola

 1. No… Já bych brala daleko raději stevii než umělá sladidla, přečti si o tom něco, je to ještě horší než cukr, ve výsledku…

  • Jo jasně, na tohle jsem při uvažování zapomněla – Doba jedová a spol… teď už mi ta cílovka dává smysl, díky 😀

   Takhle – nedělám si iluze, že je to něco zdravého, ale na uměle slazené cole jsem závislá a neumím ji nahradit (špatně se mi bez ní tráví, je mi po jídle těžko, zřejmě kyselina fosforečná nebo něco, co tam je, mi prostě pomáhá). Kdybych ji musela pít slazenou, byť napůl, jsem v háji…

   • Steviolu bývá ve sladkých nápojích jen část, ačkoliv jsou propagované jako „přírodní“ nebo „slim“. Zbytek bývá glukózo-fruktózový sirup, nebo klasika aspartamy a spol. Ona ta stévie totiž trochu mění chuť a je jí na doslazení potřeba docela dost.

    Co něco takovýho? Nemá to ani cukr, ani uměláky. Mně to dělá docela chutě:)

 2. Já tě chápu, zrovna procházím detoxem asi tak číslo 12 od začátku jara:) Tím myslím bez cukru, bílý mouky a masa. Colu moc nepiju, ale mám ji spojenou s cestováním. Ideálně orosenou lahvičku v horkým odpoledni. Ale moje nej patří Fritz cole, která se na cestách většinou nesežene. To je pro mě chuť té pravé, navíc s nelimonádovsky extrémním kofeinem:)

  • Fritz jsem tuším měla onehdy v Modrým zubu. Koukám, že taky jedou částečně stéviovou variantu, ale tam tenkrát měli myslím úplně zuckerfrei 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.