Hledá se leporelo

Respektive nějaká knížka pro batole. Nedebilní. S obrázkama, který se mi budou líbit, a příběhem, který nebude aspoň na první přečtení vyžírat rodičovské mozkové buňky. Základní premisy:

 1. Brigule začala být schopná poslouchat krátké příběhy.
 2. Není ale schopná nechat si je číst z normální knížky; musí mít možnost vzít si ji do ruky a musí být na každé stránce obrázek, tudíž knížky např. od Čtvrtka padají (vyzkoušeno na Amálce).
 3. Vyškrtávám leporela jen s básničkami, říkankami nebo dokonce jen jednotlivými slovy, např. jako výuka abecedy – určitě jsou taky super, ale ne pro náš účel.
 4. Vyřazuju krávoviny typu „sanitka jede pro Petříka a snaží se ho se zlomenou nohou dovézt včas do nemocnice“.

Máme pro ni knížek docela dost, ale uvedená kritéria (kromě toho posledního bodu, který filtruju už při nákupu) jich splňuje jen pár:

 • Jak se medvídkovi nechtělo do postýlky. U nás každodenní klasika. Je trochu znát, že je překladová, příběh možná trošku zbytečně dojímací, ale obrázky super a ze čtení nešílíme. Některé hlášky už u nás dokonce zlidověly, například „hned je mi krapítek veseleji“ 😀 Bohužel je jediná „svého druhu“ a není součástí žádné série, jako například…
 • Hubaté knížky. Máme Žravého krokodýla Eduarda a Nastydlého žraloka Leopolda, brzo zřejmě přibudou dvě ostatní. Vyprávění už možná trošku moc repetitivně přiblblé na můj vkus, ale dá se tím dobře chramstat a vůbec blbnout, navíc přesně „tak akorát“ délka, podobně jako u Medvídka.
 • Kuřátko a obilí. Že je veršovaná, vůbec nevadí, ba naopak; ale zase – je hromada leporel od Milera, Hrubínovy texty už k nim ale nejsou, a máloco od Hrubína je v podobě leporela.
 • Poznáváme zvířátkaPrasátko, resp. Štěňátko a kamarádi. Trochu moc krátké, ale s hezkými obrázky a příběhem sice velmi jednoduchým, ale neurážlivým.

Nemáte tipy na něco podobného? Regál s leporely u Dobrovského jsem prošla snad už křížem krážem…

Příspěvek byl publikován v rubrice Pidižvíci a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

16 komentářů u “Hledá se leporelo

  • Jo, štěňátko jsem ti taky chtěla doporučit, je to hodně obrázků a trocha textu (rozumnej poměr na čtení i prohlížení) a Mates to miluje!
   A pak se u nás děsně osvědčily úplně malý hejbací knížky ze série Mlsná myška, Žluté kuřátko, Malý pejsek, Malá rybka – máme je všechny a ještě před časem Matese na poměrně dlouhou dobu zabavily (ideální na cesty, i rozměrem), jen to prostě není na klasický čtení…

 1. Sice to nejspíš nesplňuje kriteria, ale zaujalo mne leporelo/domeček Ferdinande! od Robina Krále z nakl. Běžíliška, jen je to veršovaný příběh…

  • Podívám se na to, děkuju! Nemusí to splňovat všechna, některé veršované příběhy jsou super, jako to Kuřátko 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.