Design:blok

Když jsme si zařizovali současný byt, říkali jsme si, že to chceme udělat pořádně, protože to bude „nafurt“. A když ne nafurt, tak aspoň na nějakých patnáct, dvacet let. A tak jsme si najali designérku. Známou, dokonce televizní tvář, jejíž realizace se nám s Lvíčkem líbily. A jsem moc ráda, že jsme to udělali… a už to nikdy nemusíme zkoušet znova.

Nechci teď psát o dvojnásobně přešvihnutém rozpočtu a nedodržování termínů. Dokonce ani o tom, že přes výslovný požadavek co nejsnazší údržby nám bez jediné připomínky například schválila výběr světlé kuchyňské pracovní desky, kterou od nastěhování denně proklínám. Tím hlavním zklamáním byly „designové“ prvky interiéru.

Idea je jasná: čistý, jednoduchý interiér s dominantními designovými doplňky, drahými jak prase. První příklad: odkládací stolek. Fakt krásný. Ale dvě věci jsme zjistili po pár dnech používání – za prvé se neuvěřitelně rychle zapatlá a zapráší, za druhé se neuvěřitelně snadno odře. Jeden by si řekl, že věc s vymakaným designem bude mít vymakanou i tu užitnou stránku.

Nemá. A ještě markantnější to bylo u čtecí lampičky na zeď. Za tu jsem se zdráhala dávat dvanáct tisíc už od začátku, ale Lvíček se do ní zamiloval. Po nastěhování jsme objevili, že se víceméně nedá polohovat, což je u lampičky na čtení trochu hloupé, ale budiž. Po pár měsících se ale začala odchlipovat od zdi. Zjistili jsme, že na její výšku (a tudíž páku, jakou vykonávala) byla připevněná neúměrně krátkými hmoždinkami. Nepodařilo se nám zjistit, jestli to je vada v návrhu lampy (příliš úzké otvory, kam by se možná větší hmoždinky nevešly), nebo chyba montáže, protože (designérkou zajištěný) elektrikář, který ji přidělával, mi nezvedá telefony a neodpovídá na SMS. (Její smluvní truhlář, od kterého jsem nedávno potřebovala opravit nějaké drobnosti, pro jistotu ukončil činnost a prodal všechno vybavení.) Po prozkoumání situace vzal Lvíček štípačky, kabel ucvaknul, zeď zasádroval a lampičku za dvanáct tisíc postavil k popelnicím.

Ať mi ještě někdy někdo povídá o designových kouscích, které dají tvář celému interiéru!

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavebniny, Tak všelijak a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u “Design:blok

 1. To je psycho! Taky jsem si myslela, že tyhle u těhle přemrštěně drahých věcí platíš nejen za design, ale taky za příběh (že tu lampičku nejlépe ručně vyřezával pan Jonasson, jehož pradědeček vyráběl nejlepší lampy ze sobích parohů v celé vesnici už v předminulém století) a hlavně za to, že jsou z kvalitního materiálu a pokud možno nezničitelné. Já se na tuhle etapu teprve těším, tak díky za tip. Ikea asi bude stačit:)

  • Bude. Já si to myslela odjakživa a tenhle pokus mi to jen potvrdil. Nemá cenu kupovat si levné hnusy, ale je úplně v pohodě se spokojit s nejlevnější věcí, jaká člověku vyhovuje. Mimochodem, mezitím, co jsem ten post napsala, se mi podařilo nabourat do toho stolku židlí (nijak zvlášť, prostě jsem ho s ní jenom posunula) a odštípl se z toho kus rámu (jak jsme zjistili, je to z nějakého laminátu). Tak jako fakt designovky už nechci, maximálně něco lety a masami odzkoušeného jako Vitra židle – to je asi jediná věc, s kterou jsem tady spokojená.

 2. To je fakt masakr… Díky za sdílení zkušenosti. Dneska všichni jen dávají foto na insta, jak je všechno skvělé a nikdo to k tomu už nenapíše, že to sice vypadá hezky ale to je tak vše….

  • Není zač… nevylučuju, že některé ty kousky jsou i fajn. Ale je potřeba si to opravdu dobře rozmyslet a ideálně osobně vyzkoušet a vybrat… já jsem každopádně vyléčená, IKEA stojí čtvrtinu a vydrží to víc 😀

 3. Dobrý den, omlouvám se za OT otázku, ale nenašla jsem na blogu na Vás jiný kontakt. Jde o šicí stroj z Ikea… prosím, jak jste s ním po letech spokojená? Chtěla bych se naučit šít a ráda bych vybrala dobře. Moc děkuji a ještě jednou promiňte, že komentář není k tomuto článku. Alík

  • Vůbec se neomlouvejte 🙂 se studem se přiznám, že jsem ho nikdy nepokořila a nedávno ho darovala tchánovi a tchyni. Ti si ho chválí, ale bohužel nemůžu sloužit s podrobnostmi. Hezký den 🙂

    • Ještě jsem chtěla napsat, že většina mých „šicích“ známých propaguje buď Brother nebo Janome. Třeba to k něčemu bude 🙂

     • Děkuji. Já právě nechtěla tolik investovat, když nevím, jestli mi to půjde 🙂 Ale všichni mě od Ikea stroje odrazují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.