Tradiční velikonoční mňouky aneb jak nám ChatGPT zpestřilo sváteční tabuli

Byl to den jako každý jiný. Pro jednoho klienta jsem měla psát už poněkolikáté článek s velikonoční tematikou, takže jsem se rozhodla poradit s ChatGPT3, jestli mi neposkytne nějaký neotřelý pohled na téma a neprolomí můj tvůrčí blok. To jsem netušila, co mě čeká. (Dotaz s dovolením mírně zcenzuruji.)

Docela dobrá témata, ale moment… mňouky?!

Odbočím. ChatGPT používám nejčastěji právě na brainstorming. Reálné texty mu nesvěřuju, protože strašně kecá. Jako Horáček s Pažoutem u tabule, když něco neví, plácne naprostý nesmysl a ten pak do zblbnutí okecává a zachraňuje. Před časem jsem se ho ptala sama na sebe („kdo je“ a jméno). Místo, aby řekl, že neví – nebo nahodil pár generických věcí, které mohl najít na netu před rokem 2021 – mi začal bulíkovat, že jsem o osm let starší než jsem, narodila jsem se v Brně, mám TýTý pro nejlepší moderátorku (mj. pořadu Týden s Janem Krausem!) a působila jsem jako zahraniční zpravodajka v Rusku a USA. Což o to, pestrý a úctyhodný život, ale jaksi ne můj.

Mňouky mě ovšem zaujaly a byla jsem zvědavá, jak si „odpažoutuje“ tohle.

Oukej, to zní vlastně docela zajímavě. Docela hodně zajímavě. Kopala jsem hlouběji:
Teď nešlo odolat. Recept vypadal na první pohled realizovatelně a já věděla, že je prostě musím zkusit upéct. Připravila jsem suroviny a naházela do robota. Jen ještě, co ty náplně?
Mák nemám, mandlí jsem našla poslední zbyteček, to vystačí tak na 2-3 bochánky. Takže co, ovoce?

Jakouže moučku??

Ok. To by šlo, nastrouhám jedno jablko a rozdusím v kastrůlku. Akorát nad mandlemi i jablky mi možná budou děti ofrňovat.
Fajn, čokoláda it is. Těsto na mňouky mezitím utěšeně nakynulo, musela jsem oproti receptu přidat jen o maličko víc mléka. Rozehřála jsem troubu podle návodu na 180 °C, zabalila náplně do buchtiček (3 mandlové, 4 jablkové, 3 s čokoládou) a asi po 12 minutách vytáhla vonící, zlatavé bochánky. Po vychladnutí jsem je pocukrovala.

Jsou perfektní. Se všemi náplněmi.

A já vlastně nevím, jaká je pointa tohohle postu. Snad jen, že mňouky, které si kompletně vymyslela umělá inteligence, teď včetně náplní zařazuju na velikonoční menu.

Tady fotka finálního výrobku. Protože já na rozdíl od AI nekecám. 😀

Jsem fakt zvědavá, jak bude vypadat internet a trh práce za deset let…

Příspěvek byl publikován v rubrice Tak všelijak a jeho autorem je quanti. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 komentářů u “Tradiční velikonoční mňouky aneb jak nám ChatGPT zpestřilo sváteční tabuli

  1. Skvělý:))) Takže vlastně buchty ve tvaru koblih. Tak to je mňouky! Btw. podle mě to zachránil fakt, že se u tohoto receptu AI neodvázala stejně jako u tvého životopisu. Dovedu si představit regulérní pejskův a kočiččin dort:)

    • Je to tak, a kdyby to vypadalo na pohled nesmyslně, tak to ani nezkouším. Ale tohle jsem si přečetla a vzedmul se ve mně ten pocit, že to MUSÍM upéct – přinejhorším abych napsala, jaká je to blbost. Ale L to bude myslím vyžadovat minimálně každý rok, pokud ne i častěji 😀

      Přesně, takový buchtokoblihy nebo plněný minimazance… každopádně je to killer! 😉

    • Vdolky znám jen smažené a neplněné 😀

      Ale jistě, řeklo sluchátko:

      Původ názvu „mňouky“ není úplně jasný, ale existuje několik teorií.

      Jedna z teorií tvrdí, že název pochází z českého slova „mňoukat“, což znamená kousat nebo chrupat. Mňouky mají křupavou kůrku a lahodnou náplň, takže by mohly být pojmenovány podle tohoto chrupání.

      Další teorie tvrdí, že název pochází z německého slova „Mohnkuchen“, což znamená makový koláč. Název byl pravděpodobně částečně německého původu, protože německá kultura měla na české území silný vliv po mnoho let.

      Další možností je, že název pochází z polského slova „mnicha“, což znamená mnich. Mňouky byly tradičně pečeny pro mnichy a řeholníky v klášterech.

      Nicméně přesný původ názvu zůstává nejasný a může být jen spekulován. V každém případě jsou mňouky oblíbeným tradičním velikonočním pečivem v českých zemích a dnes jsou k dostání nejen během Velikonoc, ale také po celý rok.

  2. Já si myslím, že název byl původně „mňamky“, podle toho, jak to vypadá a jen se to časem trochu zkomolilo, když si toto pečivo oblíbili ponejvíce mlsní milovníci koček.

  3. Podle fotek mi to připadá jako kříženec koblihy a buchtičky se šodó bez toho šodó. Jinak ChatGPT používám taky hlavně jako generátor nápadů. Hodně po něm chci i synonyma.

  4. porad mi to vrtalo hlavou a nazev mnouky jsem bezvysledne hledala vsude mozne. sama na interakci s AI nervy nemam, ale nekolik znamych lidi mi povypravelo, jak se ji pochopitelne neda uplne vse verit… (zkouseli se ji ptat na sebe sama, viz napr monika brydova).
    dnes jsem si precetla: https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/ai-umelos-a-zkouska-inteligence.A230424_143137_p_veda_nef
    :-)))
    myslim uhrnem, ze mnouky si AI proste vymyslela, uzpusobila nejaky recept na kynute bochanky (pecu takhle svestaky nebo repanky).
    je to na jednu stranu hezke, ze dovede byt tak kreativni, na druhou dost desive, protoze tvrzenim ze neco fakt takhle je a existuje to, prestoze to neni pravda, ovsem my si to neoverime bud z nedostatku casu nebo z jinych duvodu, to mi fakt nahani hruzu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.