Skeč nemrtvý

V noci byla mlha. Hustá. Tak hustá, že když jsme se uprostřed noci probudili, nemohli jsme dohlídnout na konec ulice. V mlze musí v přístavech houkat sirény místo vizuálních majáků. Bydlíme asi půl kilometru od přístavu a každou minutu zdáli houkla mlžná siréna. Moc jsme se nevyspali. Hlavně Lvíček, kterého to regulérně budilo (já měla jen míň kvalitní spánek, houkání si pamatuju až po probuzení), takže mi ve výtahu cestou do práce mlaskal do ucha: „Braaaainz… braaaainz!“

„Tam nic není,“ odbyla jsem ho necitelně (a narážela jsem hlavně na fakt, že taky dneska intelektuálně moc nefunguju). Lvíček se ale nedal: „Pregnancy brain je nejlepší!“ 😀

Pátý měsíc

Bráno kalendářně, mám přesně čtyři měsíce do vypočítaného termínu porodu (uf). Vstoupila jsem do šestého měsíce a chtěla jsem si nějak zrekapitulovat ten uplynulý pátý. Dlužno říct, že „na měsíce“ moc nehraju, mám v mobilu aplikaci, která za mě hlídá týdny, kdyby se náhodou ptali u doktora – ale okolí se holt ptá, jaký měsíc… tak se kapánek přizpůsobím.

Jak se mám já:

Začala jsem nosit těhotenské džíny, protože i když jsem si před časem koupila o dvě čísla větší (normálního střihu), začaly mi vsedě tlačit na břicho a to člověka moc nebaví. Už mám docela bump (nepřišla jsem na adekvátní, ne hnusný a ne zdrobnělý ekvivalent v češtině), ale kabát ještě dopnu. Naštěstí, protože irské léto obnáší teploty 13-20 stupňů a bez bundy můžu vyrazit jen v době toho největšího vedra.

Bez nočního vstávání na WC se už nějakou dobu neobejdu, poslední dobou dokonce začíná frekvence 2-3x za noc – asi trénink. V souboji o prostor s močákem zkrátka prcek jasně vyhrává 😀 Taky jsem byla už přece jen o něco míň aktivní než ve třetím a čtvrtém měsíci, jednak se musím držet v dosahu toalet a jednak se rostoucí „náklad“ už přece jenom pronese. Ale procházky a kratší výlety dáváme pořád.

Jak se má miminko:

Na velkém ultrazvuku ve 20. týdnu jsme se dozvěděli, že všechno vypadá dobře, a že i když nedokážou odhalit naprosto všechno, „if it was my baby, I would be happy“. Dostali jsme tři snímky – má krásný profil a vypadá spokojeně 😉

Začalo kopat. Docela s vervou, můžu už asi směle říct, že je hodně živé – po kom to má, netuším 🙂 Už na prvním ultrazvuku se doktorka skoro lekla – „it’s moving A LOT“ – a hodně se hýbe pořád (i když „hodně“ je asi relativní, srovnání nemám). Nejaktivnější je, když si večer lehnu, asi se mu nezamlouvá ta náhlá stacionární poloha vleže; když se ráno probudí dřív, než já vstanu, taky mě šťouchá, ať se koukám zvednout. A taky jsem už párkrát dostala ránu u jídla uprostřed sousta, ale dovolím si předpokládat, že to s konzumovanou potravinou nesouviselo.

Jak koexistujeme:

Pořád ještě si většinu dne explicitně neuvědomuju, že jsem těhotná. Jasně, několikrát za den se mrňous připomene a několikrát za den si taky vzpomenu při řešení souvisejících záležitostí, jako objednávání k doktorovi, narolovávání pružné části kalhot přes břicho při oblékání nebo myšlenka na to, že Vánoce budou letos asi o něco pestřejší než obvykle. Taky si denně s prckem povídám a při diskusích s mužem se oba dovoláváme jeho názoru 😉 Většinu času jsem ale pořád nastavená na režim „já“ místo „my“. Budu to interpretovat tak, že jsem úplně nepropadla hormonům a pregnancy brain (i když vzpomenout si na některá slova je pořád těžší a těžší…) a ne tak, že jsem sobec, co si těhotenství ani nezaslouží 🙂

Svoje miminko strašně miluju, doufám, že se má dobře, a mám o něj strach, když se děje něco neobvyklého. Taky mám strach, abych pro něj byla dost dobrá máma a abychom se měli všichni rádi. Jenom mi nezaměstnává mozek 24 hodin denně.

Zatím 🙂

Borůvkové bagely

Když jsem byla v září v Kalifornii, opatřovala jsem si snídaně v hypermarketu Lucky přes ulici, protože to bylo značně výhodnější než chodit každé ráno na ty hotelové (cca za 15 dolarů, zatímco v krámě jsem něco k snědku pořídila podle stupně rozmařilosti a rozežranosti za 3-5). Snažila jsem se repertoár střídat, ale co vymyslíte za snídani vhodnou ke konzumaci v hotelovém pokoji bez kuchyňky: kus sladkého pečiva, jogurtové mléko a nějaké ovoce. Příchuť jogurtu a ovoce jsem si vybírala pokaždé jiné, ale v oddělení pečiva mi skoro vždycky skončil v papírovém pytlíku borůvkový bagel. Výborná chuť, ne moc sladká a přitom ladící s jogurtovým mlékem – a navíc výborně zasytil. Co nepoznáte, po tom se vám nestýská, ale mně moje bagelové snídaně po návratu chyběly moc. Ne, že by v Irsku nebyly bagely; je jich tu spousta – normální, makové, sezamové, dokonce rozinkové se skořicí… ale borůvkový zřejmě není exportní artikl. Tak jsem se (po mírném mužově vyhecování) odhodlala udělat si je doma.

S těstem mi pomohla domácí pekárna, kde se těsto nenechává vykynout na celý program Těsto, ale jenom přes první hnětení, tj. asi 20-30 minut. Pokud nemáte pekárnu, odhaduju, že je to práce pro robota – ručně bych to dvacet minut kvedlat nechtěla.

Suroviny:

  • 300 ml vlažné vody
  • 700 ml hladké mouky (chlebové, pokud máte)
  • 3,5 lžíce hnědého cukru
  • lžička soli
  • 3,5 lžičky sušeného droždí

Po prohnětení vyndáme těsto na pomoučené prkýnko, rozdělíme na 8 částí a vytvarujeme osm bagelů. Teď ta borůvková část. Recepty na netu se vesměs shodují, že dělat je z čerstvých borůvek není úplně vhodné, protože se bobule rozmáčí v těstě, změní jeho konzistenci atd. atd. Ideální je pořídit si na to mrazem sušené (lyofilizované) borůvky, v ČR jsem našla buď jako součást na objednávku míchaných müsli směsí, nebo třeba tady. V Tescu v Sandymountu ovšem neměli ani lyofilizované, ani normální proslazované sušené, takže jsme vzali vaničku čerstvých borůvek z Polska. Byly to obrovské koule, takže se nám jich do jednoho bagelu vešlo tak 5-6 a snažili jsme se je v těstě trochu rozmačkat, ale  ne vždycky to šlo.

Mezitím, co tvarujete bagely, si rozehřejete velký hrnec s vodou s přídavkem jedné lžíce cukru. Prstencový tvar bagelu se dá vytvořit dvěma způsoby – buď v těstové placce uděláte prstem díru, tu pak zvětšujete a tvarujete do obla, nebo si z těsta vyválíte váleček a spojíte konce. Druhý způsob je míň pracný, ale ten šev je pak na bagelu vidět 😉 Hotové bagely necháte vykynout – měly by zdvojnásobit objem, což se mi docela špatně posuzovalo, ale mělo by stačit cca 20 minut a lze to otestovat připravenou kuličkou z bagelového těsta, kterou hodíte do připraveného hrnce s vroucí vodou a pokud hned vyplave na povrch, můžete „zavařovat“.

Bagely se totiž předvařují ve vodě, a pokud je děláte s borůvkami, konzistence i vůně neodmyslitelně připomíná borůvkové knedlíky. Mezitím si můžete zapnout troubu a vyhřát ji na 200 °C. Postup ovařování je následující:

  • vložte do hrnce s bublající vodou 2-3 bagely podle velikosti hrnce
  • vařte 1,5 minuty, pak kroužky děrovanou lžící (já měla normální teflonovou obracečku) otočte a vařte 1,5 minuty i z druhé strany
  • děrovanou lžící vyndejte bagely na mřížku okapat (použila jsem mřížku z trouby položenou přes dřez)

Poslední várku nechte zhruba minutu oschnout, pomašlujte bagely vajíčkem rozšlehaným se lžící vody a na pomoučeném plechu dejte do vyhřáté trouby péct cca 15-20 minut, dokud nezezlátnou.

Necháme vychladnout a užíváme – buď po quantulím způsobu samotné s jogurtovým mlékem, nebo rozkrojené se sýrem Philadelphia (vyzkoušeli jsme čokoládovou a nebylo to špatné).

Původní recept: food.com

Sebrané skeče

…z posledních dní.

Lvíček se mě na něco nestandardního zeptal a já nedokázala vyvinout žádnou reakci, tak jsem se po svém zvyku „zasekla“. Posléze jsme si to vysvětlovali a došli jsme do nechvalně známé oblasti IT analogií, kdy jsem to přirovnala k neošetřené situaci v programu. Sice to chápal, ale zkritizoval mě slovy „tak buď vím, jak se mám v daný situaci zachovat, nebo mám vyhodit excepšnu a chcípnout!“

V neděli jsme byli v botanické zahradě, která byla vlastně tak trochu i zoologická, protože jsme v ní potkali párek bažantů i šedou veverku. „Česnek, květák, zelí, veverka, bažant,“ rekapituloval Lvíček zajímavosti (nejfantastičtější atrakcí totiž aspoň pro mě byla nádherná zeleninová zahrádka), což jsem si začala poznamenávat do mobilu. Všiml si toho a vypěnil: „Jano! Já vím, co si tam píšeš!“ 😀

Mám oči na houby. Sice je to v mém případě bohapusté plýtvání, protože houby nejím ani nesbírám, ale myslím, že to o sobě směle můžu tvrdit – i na školních výletech jsem chodila se spolužáky lesem a ukazovala jim, kde jsou houby, odmítajíc se jich sama dotknout. Talenty se očividně s věkem neztrácí, protože po mnoha měsících bez jakéhokoli tréninku můj mozek příslušně zpracoval periferní vizuální vjem na trávníku mezi chodníkem u hospody a jedním z dublinských vodních kanálů… „houba!“ ujelo mi a asi po dvou krocích jsme se vraceli, jestli se mi to nezdá. Nezdálo, byla to babka, kterou jsme si hned fotograficky zdokumentovali (sbírat ji z takového místa se nechtělo ani Lvíčkovi). „Ty mě neustále nepřestáváš překvapovat svejma schopnostma,“ řekl mi pak uznale.

Poslední před chvíli – nadepisuju pohledy pro plurk a chci se pochlubit svým takřka kaligrafickým výkonem: „Podívej, jaký to mám krásný!“ Lvíček se podívá, neomylně zabodne zrak právě tam, kde se mi u Czech „povedlo“ příliš kulaté C, a suše zkonstatuje: „Ořech republic?“